XXVI Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian na Jasną Górę w dniu 5 lipca 2020r.

Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian miały miejsce na Jasnej Górze w niedzielę, 5 lipca. Z tej okazji w duchowej stolicy Polski pojawili się Kresowianie i ich potomkowie, przedstawiciele organizacji kresowych oraz władz państwowych i samorządowych.
Spotkania od wielu lat gromadzą osoby złączone dziedzictwem Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. W tym roku wydarzenie przybrało szczególnego wymiaru:
-Co roku się tutaj spotykamy, żeby modlić się za naszych przodków i przyszłość Kresów, ale dziś jest wyjątkowa okazja, poświęcenie tablic ofiarowanych ofiarom ludobójstwa na kresach i sprawiedliwym Ukraińcom, pomagającym Polakom uniknąć śmierci. Takich tablic jest w Polsce bardzo mało i są bardzo ważne.
– mówił przed rozpoczęciem uroczystości Adam Kiwacki, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów południowo-wschodnich w Częstochowie.
O godzinie 9:30 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył bp Ignacy Dec. Biskup senior diecezji świdnickiej wygłosił także homilię:
-Deptanie Bożych przykazań miało miejsce tak bardzo wyraźnie w czasie II wojny światowej, gdy dopuszczano się czynów ludobójstwa, tak też się działo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej podczas II wojny światowej. Szukamy dzisiaj drogi pojednania, ale, moi drodzy, warunkiem pojednania jest przyznanie się do winy, do grzechu, jest poznanie prawdy historycznej, o wydarzeniach, o zbrodniach. Moi drodzy, toczy się w dzisiaj w świecie wielki spór o prawdę. Niektórzy nam wmawiają, że prawdy obiektywnej nie ma, że każdy ma swoją prawdę, albo raczej mniemanie, pogląd o świecie, o wydarzeniach, o sobie samym. Jeśli nie ma prawdy obiektywnej, prawdy dla wszystkich, to wszystko jest dozwolone, to tym samym jest zabijanie, co i ochrona życia.
Na pielgrzymkę przybyli m.in.: Andrzej Dera, minister, pełnomocnik Prezydenta RP Andrzeja Dudy; Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego; Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych; Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości; Beata Kempa, poseł do Parlamentu Europejskiego; czy dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.
Po Mszy św. nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablic w hołdzie Polakom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947 oraz sprawiedliwym Ukraińcom, którzy udzielili swoim polskim sąsiadom pomocy i schronienia. Tablice zostały umieszczone przy Kaplicy Pamięci na Jasnej Górze.
Podczas uroczystości minister Andrzej Dera odczytał specjalny list od prezydenta Andrzeja Dudy:
-Odsłaniane dziś w Duchowej Stolicy Polski tablice mają upamiętnić te wydarzenia, ale także oddać hołd tym sprawiedliwym Ukraińcom, którzy udzielili pomocy i schronienia swoim polskim sąsiadom.  Pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy od lat czynią wiele, aby zachować w naszej zbiorowej pamięci dziesiątki tysięcy niewinnych kobiet, dzieci i mężczyzn, którzy w latach 1939-1947 ponieśli najwyższą ofiarę.
Europoseł Jadwiga Wiśniewska odczytała treść listu napisanego przez Marszałek Sejmu RP, Elżbietę Witek:
-Dziś, mówiąc o nacjonalistycznych zbrodniach, oddajemy cześć nie tylko ofiarom, ale także bohaterskim Ukraińcom, pomordowanym Polakom i sprawiedliwym Ukraińcom jesteśmy winni niezatartą pamięć i hołd.List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych:
-Odsłaniane dzisiaj w duchowej stolicy Polski tablice mają upamiętnić te wydarzenia, ale także oddać hołd tym sprawiedliwym Ukraińcom, którzy udzielili pomocy i schronienia swoim polskim sąsiadom. Pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy od lat czynią wiele, aby zachować w naszej zbiorowej pamięci dziesiątki tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy ponieśli najwyższą ofiarę. Przywracacie im państwo godność, odnajdując ich nazwiska, prezentując wspomnienia, i tak jak dzisiaj, odsłaniając tablice i pomniki pamięci.
Swoje wzruszenie wyraził Szczepan Siekierka, honorowy prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów:
-Ja stojąc tu przed państwem nie ukrywam, że jestem bardzo poruszony, że dano mi doczekać takiej uroczystości. Przeżyłem 92 lata. Za to z całego serca dziękuję Najwyższemu Twórcy tego świata. Dziękuję. Z Panem Bogiem.
Danuta Skalska, rzecznik światowego kongresu kresowian, podkreśliła jak ważne jest propagowanie wiedzy historycznej wśród nowych pokoleń:
-Myślę o pracy z młodzieżą, bo przecież im trzeba przekazać tę prawdę, wiedzę szczególną, której byli pozbawieni przez wiele lat. Coś drgnęło, dobrze, że jest internet, który czasami jest przekleństwem, ale równocześnie stwarza możliwość sięgnięcia w dowolnej chwili do tej wiedzy, która normalnie byłaby niedostępna. Młodzież jest ciekawa prawdy i wydarzeń z historii, więc sięga po tę wiedzę. I bardzo dobrze, bo dzięki temu rośnie nam pokolenie młodych, świadomych tego co było i czego należy się strzec w przyszłości.
22 lipca 2016 r. Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *